
Wielu przedsiębiorców szuka sposobów, by zaoszczędzić pieniądze w prowadzonym przez siebie biznesie. Efektywniejsze gospodarowanie zasobami energetycznymi powinno się zacząć od instalacji chłodniczych. W wielu gałęziach przemysłu są to systemy niezastąpione, zawsze bardzo drogie w utrzymaniu.
Jak więc poprawić wydajność energetyczną w istniejących systemach i obniżyć koszty ich działania?
Poprawa wydajności energetycznej – działania i zarządzania pracą układu chłodniczego
Jednym z podstawowych rozwiązań, ale również najbardziej optymalnym jest poprawa działania i zarządzania pracą układu chłodniczego – bez poważniejszej ingerencji w sam system. W ramach tego sposobu możemy, w zależności od potrzeb, zastosować kilka “chwytów”, które zwiększą wydajność i jednocześnie obniżą koszty eksploatacji instalacji. Są to między innymi:
- zmiana sposobu sterowania głównymi elementami układu chłodniczego, takimi jak sprężarki czy skraplacze,
- zmodyfikowanie nastaw i zakresów działania podstawowych parametrów układu, czyli temperatury skraplania oraz parowania,
- odpowiednie zarządzanie pracą urządzeń działających po stronie odbiorów ciepła, czyli parowników lub chłodnic, poprzez tzw. modelowanie parametrów obciążenia,
- zastosowanie magazynów chłodu i ciepła, także w wersjach z materiałami zmiennofazowymi (PCM – Phase Change Materials),
- zastosowanie odzysków ciepła z instalacji chłodniczych dla pokrycia potrzeb części lub nawet całości zapotrzebowania na ciepło w zakładzie.
Modernizacja lub transformacja instalacji chłodniczej
Istniejące instalacje można także poddać modernizacji lub całkowitej transformacji. Modernizacja zakłada wymianę niektórych elementów pracy układu np. sprężarki, skraplacza, pompy na modele bardziej energooszczędne.
Całkowita transformacja instalacji chłodniczej polega na wymianie całego systemu na taki, który pozwala generować znaczne oszczędności dla zakładu. Na przykład zmiana systemu chłodniczego na nowy, pracujący na innym, bardziej energooszczędnym czynniku jak amoniak (R717) lub dwutlenek węgla (R744).